..::Zpět::..
RECENZE:
TĹ™i prozaici propojenĂ literárnĂm ÄŤasopisem PlĹľ sešli se ve vázanĂ© knize Duhová kuliÄŤka (148 stran) ilustrovanĂ© Veronikou Mikiskovou a vydanĂ© nakladatelstvĂm Carpe diem. KaĹľdĂ˝ pĹ™ispÄ›l pÄ›ti prĂłzami.
Milan ÄŚechura (nar. 1949 v ĂšstĂ nad Labem) zaÄŤĂnal jako textaĹ™, dnes pĂše vedle veršů i svĂ©bytnĂ© pohádky. Vydal soubor miniatur 100x (2004), k miniatuĹ™e tĂhne i zde. Je mĂ©nÄ› vĂce? ÄŚtÄ›me!
V povĂdce František nás zaskoÄŤĂ krutá pointa: otec obecnĂho jelimánka doplatĂ na nepĹ™iměřenou obranu vlastnĂho syna. Hrabal by z historky vytěžil vĂc, ÄŚechura si prostoru vymezil málo, ale setkáme se s metaforou – duhovou kuliÄŤkou. PovĂdku povyšuje, Ĺľe nelĂÄŤĂ jen krimitragĂ©dii, nĂ˝brĹľ i vznik lokálnĂho zvyku-kuriozity: „KdyĹľ se pak dva vesniÄŤanĂ© nÄ›kde potkali, jeden vytáhl z kapsy duhovou kuliÄŤku a ten druhĂ˝ Ĺ™ekl: ,JĂ©, ta je krásná.â€â€ś
Hrdina – tak se jmenuje jiná ÄŚechurova povĂdka. MuĹľ chce zachránit dva chlapce z ledovĂ© vody, neuspÄ›je a zbytek Ĺľivota se z toho nemĹŻĹľe vzpamatovat. Výčitky, uzavĹ™enĂ se do sebe – skoro jako z MÄ›steÄŤka v Ohiu. PodobnÄ› jako titulnĂ hrdinka románu Sophiina volba si mÄ›l ve vteĹ™inÄ› vybrat: mohl zachránit jen jedno dĂtÄ›, odmĂtl volit, zahynuly obÄ›. Celek naštÄ›stĂ neztratĂ sĂlu, ani kdyĹľ si odmyslĂme tento melodramatickĂ˝ prvek.
LaviÄŤka… pojednává o setkánĂ lásky a smrti. Ta potká babiÄŤku po boku milencĹŻ. ObdobnÄ› pointovanĂ© skazky psal Simmel, ÄŚechura (pĹ™ipomĂnajĂcĂ i prĂłzy Pavla Francouze) ale jeho kýče pĹ™evyšuje.
ĂšstĹ™ednĂm oddĂlem svazku jsou prĂłzy LubomĂra Mikiska (nar. 1950 v Praze), kterĂ˝ debutoval knihou PřánĂ (2005) a zaštĂtil Duhovou kuliÄŤku mottem. PĹ™ipomeĹme teÄŹ, Ĺľe si tĹ™i autoĹ™i stanovili tematickĂ© okruhy, aby stvoĹ™ili variace. NenĂ však tĹ™eba sledovat, kdo se odklonil, kdo ne, i kdyĹľ právÄ› MikiskĹŻv ĂšsmÄ›v je obdobou ÄŚechurovy DávnĂ© lásky, ale aplikovanou na jarou mladost. Hrdina uĹľ nestaÄŤĂ vystoupit z pĹ™eplnÄ›nĂ© tramvaje za „ženou Ĺľivota“: o podobnÄ› „nejdĹŻleĹľitÄ›jšĂch“ vÄ›cech pojednávala i Ĺ kvoreckĂ©ho Prima sezĂłna.
ObyÄŤejnĂ˝ Ĺľivot je povĂdkou-křápnutĂm. To znĂ po nárazu snu o chlad reality. Zklamaná vĂc nedá svĂ©mu bĂ˝valĂ©mu pĹ™ĂleĹľitost. Mikisek se dobĹ™e vciĹĄuje do ĹľenskĂ˝ch postav, tĂm se podobá Ivanu KlĂmovi.
UĹľ jsem vzpomnÄ›l Simmela: uĹľĂval pointy podobnÄ› jako i Ulrich v Doteku, tĂ©to miniatuĹ™e o slepci, která však Simmela rovněž pĹ™ebĂjĂ. Ulrich (nar. 1936 ve StrakonicĂch) je trochu jinĂ˝, neĹľ druzĂ dva. NectĂ tolik hodnoty rodinnĂ©, zato dost milostnĂ˝ch, ale vyrovná se ale i s ÄŤesko-nÄ›meckou otázkou (Návrat). Jeho pĹ™esahy nekonÄŤĂ jen v intimnĂ sfĂ©Ĺ™e a jako by Ĺľil nebezpeÄŤnÄ›ji, tak i pĂše. Odkaz – na tĂ©ma synchronicity – se blĂžà fantastice. NÄ›kdy je ale Ulrichovo tĂ©ma vhodnĂ© spĂš na román (VyrovnánĂ). Je takĂ© herec a jeho pohled bĂ˝vá bohĂ©mštÄ›jšĂ, nicmĂ©nÄ› Chvála bloudÄ›nĂ lĂÄŤĂ praktickou zkoušku, jiĹľ uchystá partnerka muĹľi na vĂ˝letÄ›.
Vyvyšovat jen jednoho z autorĹŻ? Hledat, co je spoleÄŤnĂ©? Těžko. SpoleÄŤnou majĂ urÄŤitÄ› pokoru. TĂ© se ti mladšà mohou smát, ale spoleÄŤnĂ˝ majĂ i ÄŤtivĂ˝ styl a to, Ĺľe pĂšà sice hodnÄ› osobnÄ›, ale nikoli jen o sobÄ›. Ivo Fencl (Portál ÄŤeskĂ© literatury)
..::Zpět::..
|