..::Zpět::..
RECENZE:
JENOM BĂSNĂŤK MOHL ĹĂŤCI TOHLE JE TOTO
ZdenÄ›k Fuka zvolil pro vĂ˝bor ze svĂ˝ch básnickĂ˝ch pracĂ název podle závÄ›reÄŤnĂ© básnÄ› – Cesta domĹŻ. Tak mohl ve ÄŤtenáři vzbudit zvÄ›davost, zda je zmĂnÄ›ná poslednĂ báseĹ vyvrcholenĂm celĂ© sbĂrky, syntĂ©zou myšlenek, nebo ĂşplnÄ› jinou cestou, kterou básnĂk nacházĂ. TakĹľe zaÄŤneme od začátku.
Kniha obsahuje básnÄ› z pomÄ›rnÄ› rozsáhlĂ©ho obdobà – prvnà část nám pĹ™edkládá verše z obdobĂ ještÄ› pĹ™ed rokem 1989. Do tohoto roku mohl ZdeĹka Fuku poznat jako básnĂka jen ĂşzkĂ˝ okruh ÄŤtenářů. Fuka básnÄ› vydával soukromÄ› a v malĂ©m nákladu. Počátkem devadesátĂ˝ch let se jeho verše objevovaly v ÄŤasopisech Naše rodina, Cesta a KatolickĂ˝ tĂ˝denĂk. Ve zmĂnÄ›nĂ© prvnà části jsou zaĹ™azeny text ze sbĂrek LouÄŤenĂ s krajinou, Doteky, Cesta k pramenĹŻm (v roce 1991 jejich vĂ˝bÄ›r vydalo nakladatelstvĂ Unitaria), novÄ› je pĹ™ipojena báseĹ UsĂnánĂ ptákĹŻ na moĹ™skĂ©m bĹ™ehu.
PrvnĂ oddĂl sbĂrky je nazván KdyĹľ se jde k pramenĹŻm a zaĹ™azenĂ© básnÄ› jsou opravdu hledánĂm cest „ke zdroji“, snahou „uchopit neuchopitelnĂ©.“ Fuka cĂtĂ svĹŻj Ĺľivot jako bolestnou touhu nacházet boĹľskĂ© v ÄŤlovÄ›ku. I vlastnĂ tvorba je pro nÄ›j soubojem ÄŤlovÄ›ka s Ďáblem, soubojem protikladĹŻ a nejvÄ›tšĂm umÄ›nĂm je „ v nemilovánĂ milovat“ (báseĹ Cesta). HledánĂm směřujeme k tichu a ÄŤistotÄ› – Jak pomalu odhalujeme /tajemstvĂ/ i slova/ ztrácejĂ na vĂ˝znamu (BĂ˝t uprostĹ™ed Ĺ™eky), hlavnĂmi pomocnĂky na cestÄ› jsou pokora a prostota, dĹŻleĹľitĂ˝m krokem je pochopit vĂ˝znam „sebezáporu“. TajemstvĂ, k nÄ›muĹľ se směřuje, bude nalezeno aĹľ ve smrti. UĹľ nynĂ je ale naznaÄŤováno – nejvÄ›tšĂm tajemstvĂm je BĹŻh v ÄŤlovÄ›ku.
Poezie ZdÄ›Ĺka Fuky ale nenĂ prostĂ˝m ÄŤekánĂm na konec, na novĂ˝ Ĺľivot. Jeho básnÄ› vyjadĹ™ujĂ zároveĹ silnou touhu po bytĂ, bytĂ ÄŤistĂ©m. NaplnÄ›nĂ tohoto procesu nenalĂ©zá v pĹ™ĂrodÄ› – naopak pĹ™i pĹ™echodu z pĹ™Ărody do bytĂ, ztrácĂme všechno, ale ztráta je všĂm: jen prostÄ› jsme, nalezli jsme rozkoš z jednobodovosti.
K vyjádĹ™enĂ nepopsatelnĂ©ho pomáhá básnĂkovi i grafická stránka básnÄ› – pĹ™Ăklade je MlÄŤenĂ(I) a mlÄŤenĂ (II), básnÄ› beze slov, pĹ™ipomĂnajĂcĂ NoÄŤnĂ rybĂ zpÄ›v MorgernsternĹŻv. Fukova poezie totiĹľ nenĂ sevĹ™ena sama v sobÄ›, právÄ› tÄ›mito“duchovnĂmi experimenty“ se stává ÄŤtenáři bližšĂ. BáseĹ AĹĄ nevyplovou tvořà pĹ™echod mezi hrou a vážnostĂ, kosmem a intimitou, coĹľ podporuje opÄ›t grafika, zvlášť proloĹľenĂ ilustrace pĹ™Ămo do veršů.
OddĂl uzavĂrá nÄ›kolik básnĂ v prĂłze, kterĂ© se opÄ›t vracejĂ k otázce zachycovánĂ pomĂjivĂ©ho, neuchopitelnĂ©ho, o cestÄ› k ÄŤistĂ© mysli, protoĹľe jen ona tvořà velká dĂla. Zde by se snad mohlo zdát, Ĺľe básnĂk jako y všechno dĹŻleĹľitĂ© pochopil. NásledujĂcĂ oddĂl, Zdi napĹ™ĂÄŤ, ale vnášà do Fukovy klidnĂ© poezie nejistotu. Nedorostli jsme ještÄ› k odpovÄ›di, jsme jen diváci televiznĂch poĹ™adĹŻ, sledujĂcĂ vlastnĂ popravu. CelĂ˝m oddĂlem se rĹŻznÄ› promĂtá motiv zdi, která je v nás a má rĹŻznou podobu – nÄ›kdy je pochopenĂm našà pomĂjejĂcnosti, nÄ›kdy je cestou právÄ› porozumÄ›t zdi v sobÄ› (ZeÄŹ jakoby).
Tato část sbĂrky se lišà od pĹ™edcházejĂcĂ i ve vĂ˝bÄ›ru vĂ˝razovĂ˝ch prostĹ™edkĹŻ – objevujĂ se vĂ˝kĹ™iky, otázky, dialogy. VšednĂ den a „to lidské“ se spojuje vzájemnĂ©m protikladu, protoĹľe boĹľskĂ© se (obÄŤas) zjevuje v ÄŤlovÄ›ku. TĂm je takĂ© tento oddĂl navázánĂm na pĹ™edchozĂ obdobĂ.
ÄŚastĂ˝m motivem ve FukovÄ› poezii je déšť, kterĂ˝ je tradiÄŤnĂm symbolem pro oÄŤistu, nebo i prostorem (spolu s ÄŤasem noci) meditace a naslouchánĂ vlastnĂmu nitru.
I do tĂ©to části sbĂrky jsou zaĹ™azeny verše v prĂłze, zamýšlejĂcĂ se nad ošidnou poeziĂ, která vĂ, a subjektem básnĂka vĹŻbec, básnĂk je zde vykreslen jako ten, jenĹľ odhaluje neprobádanĂ©.
ZávÄ›reÄŤnĂ˝ oddĂl Cesty domĹŻ nese název NedopovÄ›dÄ›no a ten opÄ›t sám charakterizuje ladÄ›nĂ básnĂ. OpakujĂ se motivy pĹ™edchozĂch obdobà – prostota, touha po tichu, déšť. UĹľ se ale takĂ© bilancuje. ÄŚasto se objevujĂ novĂ© otázky souvisejĂcĂ se vzpomĂnkami a nezbouranĂ˝mi zdmi v nás – „tÄ›ch krokĹŻ, kterĂ© jsem /udÄ›lal/ (…) ale jdu/ poutnĂk pomĂjivĂ©ho ÄŤasu/pošilhávaje po hvÄ›zdách.“ (tady a teÄŹ)
Fuka se znovu vracĂ k bytĂ, kterĂ© mu zĹŻstává jako jedinĂ© poznánĂ („že jsme“, báseĹ Tu základnĂ otázku). SbĂrku uzavĂrá jiĹľ zmĂnÄ›ná báseĹ Cesta domĹŻ, kterou básnĂk pĹ™edesĂlá myšlenkou, Ĺľe návrat je bolestnÄ›jšà neĹľ odchod. SbĂrku spĂš otevĂrá, neĹľ naopak, nesklouzává do hry s „nedopovÄ›zenĂ˝m,“ ale vytvářà atmosfĂ©ru oÄŤekávánĂ a svou formou opravdu navozuje dojem kodrcánĂ vozu noÄŤnĂ krajinou.
Fukova poezie je velmi Ăşsporná, na prvnĂ pohled snad aĹľ zrádnÄ› jednoduchá, DuchovnĂ a meditativnĂ poezie je (zvlášť v poslednĂch letech) taneÄŤnicĂ na špiÄŤce noĹľe. ÄŚtenář jĂ musĂ dĹŻvěřovat, jinak spadne do banality. Fuka pro mÄ› obstál i ve chvĂlĂch vratkĂ˝ch, je mĂ˝m novÄ› objevenĂ˝m básnĂkem, i kdyby napsal jen: „To klamavá hodina /spánku a bdÄ›nĂ/ - uĹľ po pĹŻlnoci - /se pĹ™išla ohřát/pod roušku VeroniÄŤinu.“ (Tuto chvĂli si pamatuj)
(BásnĂk sbĂrku vÄ›noval svĂ© ĹľenÄ› za pochopenĂ a podporu pĹ™i jeho hledánĂ tajemstvĂ Ĺľivota. Doslov napsal Jiřà Kutina, kniha je ilustrována Danielem Mellerem, básnĂkovĂ˝m dlouholetĂ˝m pĹ™Ătelem, kterĂ˝ Ĺľije nynĂ v NÄ›mecku.) Hanka ChmelĂková (Tvar, 2003)
..::Zpět::..
|