..::Zpět::..
RECENZE:
BĂSNĂŤK DIVADLA Ĺ˝IVOTA
Nikoli jenom do šedesátĂ˝ch let, kdy vyšly v rozmezĂ let 1964–1971 všechny jeho ĂşplnĂ© básnickĂ© sbĂrky, nĂ˝brĹľ do celku pováleÄŤnĂ© ÄŤeskĂ© poezie nezastupitelnÄ› patřà dĂlo OldĹ™icha Wenzla (1921–1969). A pařà do toho pevnÄ› ukutĂ©ho, leÄŤ i korozemi nahlodávanĂ©ho celku se zakotvenĂm jak v dobách pĹ™edchozĂch, tak v ÄŤasech budoucĂch…
ProÄŤ se odkazu básnĂka ĹľijĂcĂho po celĂ˝ Ĺľivot v rodnĂ©m MÄ›lnĂku, od roku 1960 dokonce trvale upoutanĂ©ho na nemocniÄŤnĂ postel, ujal brnÄ›nskĂ˝ básnĂk, teoretik, historik a skvÄ›lĂ˝ pĹ™ekladatel L. Kundera? A proÄŤ ÄŤilĂ˝ nakladatel z jiĹľnĂ Moravy? S Kunderou byl Wenzl spjat generaÄŤnÄ› a surrealistickĂ˝m zaloĹľenĂm, rezonujĂcĂm v jeho dĂle jednou silnÄ›, jindy jen v náznacĂch. M. huvar pak skloubil svĹŻj editorskĂ˝ zájem o dobrou poezii vĹŻbec, jenĹľ je pĹ™ĂznaÄŤnĂ˝ pro jeho nakladatelstvĂ, s tĂm, jak interpretoval poetiku O. Wenzla recitátor Radim Vašinka a dalšà pĹ™edstavitelĂ© „malĂ˝ch scĂ©n“ šedesátĂ˝ch let. PodnÄ›tnĂ˝ je v tomto smÄ›ru HuvarĹŻv doslov ke knize BásnĂk divadel poezie i divadla Ĺľivota.
„Nejsem nikomu pro smĂch / PĂši básnÄ› / Abych mÄ›l pohodlnĂ˝ Ĺľivot / A uĹľivil rodinu“. I taková, trochu potměšile laškovná, byla poetika O. Wenzla. VÄŤetnÄ› veršů, kterĂ© psal za dlouhĂ©ho pobytu v nemocnici. BásnÄ› koncipovanĂ© v nemocnici nadto nikdy neplnily lamentace anebo sentiment… Ladislav Soldán (Sedmá generace, kvÄ›ten 2001, ÄŤ. 2001, s. 19)
..::Zpět::..
|