..::Zpět::..
Třináct rozhovorů s předními osobnostmi kultury, z nichž některé již nežijí (a proto jde rázem o cenná svědectví), je doplněno krátkými poeticky trefnými postřehy. Autor zpovídá Dana Bártu, Danielu Fischerovou, Josefa Hiršala, Miroslava Holuba, Jaroslava Hutku, Martu Kubišovou, Vladimíra Mertu, Bolka Polívku, Kamilu Sojkovou, Jana Šmída, Jarmilu Šulákovou, Jiřího Veselského a Wanastowi Vjecy „Autor nenechává rozhovory sklouznout do magazínovosti. Zajímá jej přesah, rozpor i souvislost – ať už třeba mezi uměním a byznysem nebo bývalou totalitou a současným butikovým kapitalismem,“ napsala o nich svého času recenzentka deníku Rovnost. Váz., 132 str., ISBN 80-86362-73-6, cena 199 Kč.
Ukázka:
BOLESLAV POLÍVVKA
mim a herec
Jsou tvůrci, kteří vyhledávají a potřebují konflikty stejně naléhavě jako druzí pohodu a klid. Kteří z nich jsou vašimi spřízněnci?
Mám rád, když je u tvorby radost, třebas bolestná. Má vznikat z hravosti, z pocitu štěstí, že se něco rodí a jeden to nějakým způsobem může ovlivnit nebo tomu pomoct. Nemám rád hysterii a řvavé a kousající režiséry, kteří si myslí, že tak z lidí dostanou maximum. Jsou takoví, kteří ti umí s šsměvem a umí to v krásné pohodě a trpělivosti.
Ludwig Wittgeistein si poznamenal: „Americký hloupý a naivní film může při vší své hlouposti či skrze ni poučit. Idiotský nenaivní film anglický poučit nemůže.“ Jak si stojí film český?
Někdo si vezme z braku tolik krásy a zázraků, jiný si nevezme z násdherného díla nic. Záleží, kdo se dívá, pod jakým šhlem a co čeká. Český film jako každý jiný může být dobrý i blbý. Není ale náhoda, že se u nás točí dvacet tři filmů ročně a na Slovensku dva nebo tři. Svědčí to o tom, že je tu asi nějaký smysl.
Při býčích zápasech bývá hrdinou někdy býk, jindy toreador. Kdo jim je při špatném filmu?
Je hodně režisérů, kteří natočí špatný film, a vůbec o tom neví, a málo cyniků tvrdících, že točí špatný film. Fungují obrannné mechanismy. Každý je přesvědčen, že dělá dobrý film. Kýčaře, kteří vědí, že dělají kýč, a dělají ho se škodolibou radostí, nemáme.
|