..::Zpět::..
Novinář jednoho pražského týdeníku přichází v září 1996 na vysokou školu. Není schopen oprostit se od problémů v rodině, a především od vzpomínek na nešťastně skončený vztah s dcerou sázavského zbohatlíka. Po nedávné smrti své matky je postaven před otázku, jak se během studia v Praze co nejlépe postarat o strádajícího otce a jak, pokud možno, vypomoci starší sestře s výchovou její nemanželské dcery Kláry. V Praze potkává Martinu Riegerovou, a začíná tak příběh o lidské lhostejnosti i solidaritě, postavách, které volně vystupují ze společnosti do zátiší melancholie, netradiční příběh o svědomí a běžných radostech ze života, jehož autorem je nositel ceny mladých literárních talentů, kterou autor převzal od Dagmar Havlové. Váz., 144 str., ISBN 80-86362-62-0, cena 169 Kč.
Ukázka:
S revolucionářem přicházím o nenahraditelné součásti života; tedy každému z nich patří jistá má vzpomínka, některé předměty z mého denního života; například Martině patří citáty a výňatky z knih o francouzské buržoazní, šnorové nebo vědeckotechnické revoluci, jež přikládám k tomuto dopisu, pak některé z obrazů Michaela Horáčka, které našli v mém bytě, drobečky poezie a perokreseb. Poslední kaleidoskop, jenž mi prodala Hana Bartáková, nedopalek cigarety Radka Voplakala. V neposlední řadě dva kulaté čajové sáčky z plechové nádoby na lednici u nás na Sázavě se staly posledními, které nám nestačila maminka zalít vroucí vodou a připravit tak lahodný čaj, jehož jsem si u nás vážil nejspíš akorát já.
Celý tenhle monolog je něčím, co odešlo a co se nebudu snažit vrátit. Proto ho po dokončení ukryji v zapomenuté zásuvce stejně jako Opus č. 1. Anebo se ho zbavím jinak, ale na tom už nesejde!
|