..::Zpět::..
Má-li kniha Radomila Koppa nějaké šstřední hrdiny, pak jsou jimi všichni ti se statečným srdcem, kteří žili v zemi uprostřed Evropy v letech po komunistickém puči 1948 se vztyčenou hlavou. Nekolaborovali s vládci, ale také nebyli v první linii odboje. Žili jen své docela obyčejné životy. Autor na příběhu vyučeného číšníka, vyprávěného autentičtější ich-formou, poodkrývá „psychiku“ doby, konkrétně let 1952 až 1994. Nečiní tak způsobem nějak experimentálním či myslitelsky novátorským, přesto jeho jakoby vzpomínková príłza ma svůj vypravěčský tah a jistou nemalou výpovědní hodnotu. Váz., 194 str., ISBN 80-86362-54-X, cena 180 Kč.
Ukázka:
Josef Schiller, ředitel národního podniku Expona cítil, že dnešní den roku 1952 nebude příliš růžový. Sněhová nadílka se postarala o pozdní příjezd jeho řidiče, a to ho čekala schůzka s předsedou strany. Předmětem jednání bylo dosadit na Schillerovo místo nového ředitele, který by odpovídal nárokům nové vlády padesátých let. Požadavky nebyly nijak náročné. Stačilo, aby adept měl dělnický původ a byl členem strany. Schillerovi bylo slíbeno místo náměstka, pokud svého nástupce zaučí vedení podniku. Nepřistoupí-li na dané podmínky, musí opustit podnik a také vilu, ve které žije se svou rodinou.
Při vstupu do své kanceláře spatřil předsedu, který zaujal místo za jeho pracovním stolem. „Tak kdepak se touláš?“ vítal ho soudruh s jízlivým šsměvem. Omluvu zahrnující nepřízeň počasí odbyl mávnutím ruky. „Přistupme raději ihned k věcem podstatným. Soudruha Bučka jistě znáš. Je to mladý a nadějný straník. Tvoje týdenní lhůta na rozhodnutí, zda půjdeš s námi nebo proti nám, právě dnes vypršela. Rád bych jen ještě připomenul následky v případě záporného rozhodnutí. My všichni známe tvůj názor na naši stranu a ujišťuji tě, že pokud nám nepomůžeš, tak se postaráme, abys toho dostatečně litoval. Ovšem při kladné odpovědi ti nabízíme perspektivní práci a věříme, že změníš svůj názor a časem vstoupíš i ty do našich řad.“
Schiller věděl, že musí učinit možná nejdůležitější rozhodnutí svého života, přesto se ještě pokusil o předem ztracený boj. „Soudruzi, jak jistě víte, vždy jsem se snažil o prosperitu a dobré jméno našeho podniku. Ve svém volném čase jsem pořádal různé kulturní akce a věnoval se mládeži. Samozřejmě se mi nejedná o místo ředitele. Jen se vám pokouším vysvětlit, že člověk, ač dobrý komunista, nemůže bez základního vzdělání zvládnout vedení takového podniku. Je sice chvályhodné, že se staráte o dělnickou třídu, ale podle mého názoru je naprosto nemyslitelné, aby tento stát řídila tlupa nevzdělanců.“ Při svých posledních slovech si všiml, jak předseda rudne. „Tak dost!“ zařval.
|