..::Zpět::..
Skvostný výbor nejkrásnějších lyrických príłz žijícího klasika jižní Moravy je jak v domácím, tak i světovém měřítku zcela unikátním vydavatelským projektem. Kniha, vytištěná na matné křídě, je doplněna nejen dvaceti fotografiemi reportážního a portrétního charakteru, ale zejména dvěma nosiči, které obstojí jako umělecká díla samy o sobě. Teprve dohromady s knihou však tvoří provázanou kytici nevšední literatury, fotografií, mluveného slova a filmových obrazů.
CD Druhý pramen duhy – autorovy príłzy tu mistrně interpretuje Ladislav Lakomý, na cimbál doprovázený primášem CM Jury Petrů z Kyjova Jiřím Petrů. Za pomoci lahodného hercova hlasu se přenesete do mámivého kraje kolem Dyje, projdete stezkami pod horou Pálavou či se poohlédnete po těch nejkrásnějších nevěstách z kraje, který uhranul tisíce lidí. (Rozsah 55 minut)
DVD Krajina révového listu – filmová oslava kraje a lidu pod Pálavou byla natočena během čtyř ročních období roku 2004 v řadě obcí Břeclavska, Mikulovska a Hustopečska. Zavítáte na Tvrdonické slavnosti, na hody do Lanžhota, poznáte nevšední krásu lednicko-valtického areálu, temnou přítulnost vinných sklípků, práci vinařů, zkrátka budete svědky jedinečnosti kraje „ošaceného“ vinicemi. Komentář namluvil Ladislav Lakomý, hudbu složil francouzský skladatel Damien Riba. (Délka 40 minut) Váz., 104 str. + CD + DVD, ISBN 80-86362-51-5, cena 600 Kč.
Ukázka:
Slunce v duši
Když se kdekoliv jinde než v Krajině révového listu řekne, že začíná podzim, zazní to tak nějak tklivě a nostalgicky, ba přímo smutně, jako kdyby končilo něco moc pěkného, teplého, přítulného a voňavého, mezi čím bylo radostným potěšením pobývat a užívat si toho od slunka východu do červánkového soumraku a mnohdy i ve vlahých nocích pod taktovkou slavíků, ve vlahých nocích prozářených Měsícem a světluškami, a začínalo něco pošmourného, studeně a vlezle vlhkého, před čím je lepší schovat se někam pod střechu k ohni z březových polen a ke šrůtce vyuzené bukovými špalky, jako kdyby podzimem začínalo něco, co je lepší prospat někde v teple pod ovčí houní.
Ale když se v Krajině révového listu pod Pálavou řekne, že začíná podzim, znamená to především a zejména, že začíná vinobraní. A k tomu již není co dodávat.
Může být všelijak, na podzim v Krajině révového listu, může být i tak podzimně jako kdekoliv jinde na světě, smutno však být nemůže a ani nesmí. Protože kdyby bylo v Krajině révového listu při vinobraní smutno, byla by to urážka toho budoucího vína. A urazit něco, co ještě není, to je velice podlý a záludný hřích.
Víno je zvláštní nápoj, toulavým vánkem posedlý a Sluncem požehnaný.
Ve víně je nejen práce rukou, ale i bohatství hlavy a duše vinařovy.
Víno je nejen zkapalněné Slunce, ve víně je také to Slunce, které vinař nosí v duši, když Krajinu révového listu zahalí podzimní studené mrholení. Ve víně je sdělení, tajemství i poselství.
Ve víně jsou vzpomínky i naděje. Víno nás může povznést i zničit. Ve víně je ukryto bohatství i chudoba.
Víno je tak zvláštní nápoj, že mnohdy ani není možné seriíłzně rozhodnout, jestli si člověk víno vymyslel pro svoje potěšení, nebo stvořilo-li si víno člověka k obrazu svému.
Kéž bychom vždycky nacházeli ve víně jenom to, co v něm s dobrou vírou čistých myšlenek hledáme. Kéž by to, co ve víně nalezneme, nikdy nedělalo hanbu ani nám, ani tomu vínu. My si to za osudovost naší klopotné životní pouti snad i zasloužíme, byť jsme nádoby hříšné, no a vůči tomu vínu je to přímo naše povinnost.
Člověka při víně poznáš!
Jenom jedno takové poznání je první.
Dobré ročníky vína se naštěstí opakují. A i když to naše poznávání již nikdy nebude jako poprvé, vždycky bude nějakým zázrakem z vyšší moci takové, jaké nikdy předtím nebylo.
Člověka při víně poznáš, a vždycky to začíná v těch dnech zkraje podzimu, v nichž vinohrady vzplanou na povel poledních zvonů rudými a žlutými plameny, a nám, nádobám hříšným, zavoní burčák za humny Krajiny révového listu pod Pálavou.
|