..::Zpět::..
Po třiatřiceti letech opět vychází legendární svazek dopisů, v nichž je celá autorčina duše. Ta z nich vychází jako bytost nadmíru citlivá a statečná. Dopisy byly vybrány tak, „aby ze všech listů zaznívala horoucí nota lidské lásky. Nejen milostné. Jdeme s Boženou Němcovou téměř celým jejím krátkým životem. Zaslechnete, jak mluví v nich do života již zasvěcená žena, matka, milenka, přítelkyně,“ napsal tehdy v předmluvě Jaroslav Seifert. Čas silnému obsahu a krásnému jazyku neubral na kráse vůbec nic. Dopisy zůstaly čtenářským zážitkem první kategorie. Váz., 256 str., ISBN 80-86362-50-7, cena 270 Kč.
Ukázka:
KATEĹINÄš LAUERMANNOVÉ Z NYMBURKA 8. LISTOPADU 1849
Drahá milovaná přítelkyně!
Líbám Tebe vroucně a děkuju Ti za Tvůj dar, který mne velmi těší; nachází zde všeobecné obliby. Zůstane mi to milou památkou, tím milejší, an je to práce Tvých rukou. Jak se máš? Doufám, že jsi zdráva, a to věru je to nejlepší, a člověk teprv tenkráte zná ocenit důležitost tohoto daru matky přírody, když jej choroba klíčí. Co jsem z Prahy přijela, mám ustavičně křeče v žaludku a ty mě trápí tuze, že jsem již nad tím mrzutá. K tomu máme zde choleru a umřelo již přes třicet osob; já se sice nebojím, co se mé osoby týče, ale mám starost o moje domácí; jen suché povětří kdyby nastalo, to nejlepší ščinkuje. Mřeli nejvíce lidé z chudé třídy, aneb jak říkají ti bohatí šosáci „ta lůza“ – to není ovšem div. Ti ubozí a byt studený, vlhký, smrdutý, podobný více pelechu zvířecímu než obydlí pro člověka. Tolik je zde boháčů, tolik se zbytečně promarní v jídle, pití, v kartách, v oděvu a rozkoších všelikých, a tolik bídného chudého lidu. Katinko, ty neměla jsi tolik příležitosti podívat se na bídu lidskou jako já, avšak věř mi, je to smutné divadlo a bolest sevře srdce každého lidumila při tom pomyšlení. Mně zdá se kolikráte, když oblíkám na se šat dražší, když lehám na měkké lože, když užívám nějakého veselí, že hřeším proti lásce k bližnímu, zdá se mi, že bych tím nejpotřebnějším spokojit se měla, a ostatní podat trpícímu bratru.
Ale jsme my slabí, soběčtí lidé! – Když ohlížím se vůkol sebe, bych vyměřila, kde co by nemuselo být, tu zdá se mi, že sama jsem chudá, že sama nemám, co potřebuju, a že všecko nanejvejš potřebuju. A přece ten chudinec mnohý nemá padesátý díl toho, co já mám, a musí být živ. Vůle moje vždy byla by dobrá, ale přece schází mi tolik smělosti, abych řekla: muži, děti, spokojme se s menším dílem a dejme to, kdo má méně aneb dokonce nic. – Také ten zvyk dělá mnoho, viď? – To by myslil člověk, že je nejvejš nešťastný, kdyby by přinucen byl o několik soust méně do šst dát, než je zvyklý požít, kdyby hrubší šat na se vzít měl a lecčeho se odříct, co mu potěšení působilo. Avšak kdybych já všecko obětovala, co to platno, to sotva by jednotlivci stačilo na nějaký čas, to je pomoc na čas a jednomu, o pomoc vydatnou stálou musí se obec postarat. Ať dají lidu chudému stálou práci a spravedlivý výdělek, by mohl každý pracovník pořádně živ být ze svého výdělku, ať mu dají rozumně zřízené školy, by se vzdělat mohli, a potom bude pomoženo tělu i duši. Ale co platno, kdyby se člověk utrápil, když se přece nestane, co by si mnohý z nás přál. Mohli by říct: Buď světlo, ale oni neřeknou.
Jak se vynachází ctihodná Tvoje matinka? Srdečně přála bych, by ještě hodně dlouho mezi námi žila ve zdraví a spokojeně. Vyřiď prosím mou šctu a ruky políbení. Srdečné pozdravení vzkazuju též paní sestře. Těšilo by mne velmi, kdyby si mne zase jednou několika řádky potěšila. Když nemůžem šstně porozprávět, aspoň písemně vyměňujme myšlénky své, co přítelkyně věrné.
Polib Tvého roztomilého klučíka a buď zdráva a pamatuj na Tvou
Boženu Němcovou
|