..::Zpět::..
Antonín Vojtek patří k lidem, o nichž básník a esejista Miroslav Holub s oblibou říkal, že „mají páru“. Do jeho nesmírně činorodého světa se vejde nejen práce kumštýřská a organizační na poli výtvarném, ale i na šhoru spisovatelském. Ve svém nové knížce se pokusil propojit prastarou formu dopisu s moderním obsahem, s odpověďmi na otázky, jimiž své otce nezřídka častují jejich ještě ne zcela dospělé dcery a jejichž podstata je stará jako lidstvo samo (Proč tu jsme? Kam jdeme? Co nás sbližuje a dělí...). Vojtek své zvídavé Erice nic neskrývá, odzbrojuje ji hned zkraje upřímností a tahem k podstatě jejích dotazů. Je chápavým, střídmým a poučeným průvodcem po zákoutích lidské duše. Cenné je obzvláště to, že se mu podařilo napsat knížku pro vícero generací, která nese v sobě moudrost a vlídnost, a to nejen v textu, ale i v autorových půvabných ilustracích. Váz., 124 str., ISBN 80-86362-45-0, cena 170 Kč.
Ukázka:
Kdybys mohl být stromem, který by to byl?
Moje milé dítě!
Vím, že víš, jak miluji přírodu. A já zas vím, že také ji máš ráda, ale proniknout hlouběji do biologie, zejména pak botaniky, se ti moc nechce. Inu i zde budou fungovat určité dispozice a geny.
Znám tolik stromů, že se mi bude těžko na tvou otázku odpovídat. Snad bych mohl přistoupit k odpovědi metodou vylučovací. Jsou stromy, které bych skutečně vyloučil. Třeba takovou vrbu. Je na můj vkus křehká, zranitelná, žije rychle a krátce. Jistě, je krásná, zvláště když kvete. Její ,,hlava“ se rozzáří zlatými jehnědami. Její proutky jsme řezávali na pomlázku. Ale přece jen vrba ne, byť na mých obrazech bývá často.
Olše. Roste u potoků a řek. Miluje vlhkost a vodu. Má zvláštní listy, které nemají špičku. Je krásně sytě, až temně olivově zelená. Na podzim se zdobí malými šištičkami. Prý má tajemné vlastnosti – dokáže člověku mást mysl. Ne, k takovému stromu bych se doslova, ale ani obrazně nepřimkl.
Topol je také strom zajímavý. Roste rychle, jeho větve se lámou, ba celý strom bývá často vichrem rozlomen. Dřevo je málo kvalitní, řídké. Je štíhlý a vysoký, vzdoruje větrům, ale jeho život je krátký. V čase květu je celé okolí pokryto bílými chomáčky chmýrek. Smetí, bílé smetí proniká všude! To se mi nelíbí.
Ty jsi pro mne tipovala dub. Jistě, dub je krásný strom. Houževnatý, silný, dlouhověký. Jeho kmeny dosahují rekordních obvodů, jeho stáří se čítá někdy na stovky let. Je tu ale. Tesaříci napadají kmeny. Jmelí cizopasí na větvích, často se kazí zevnitř. Ke vší šctě k dubu bych dub ale nevolil.
Lípa? Ano, mám rád lípu. Voní, když kvete, léčí, když si z květu uvaříme čaj. Sochaři a řezbáři z ní tvoří umělecká díla.V době květu je lípa obsypána včelami. Hučí celý strom! a lipový med je jistě vzácnost. V dětství jsem si hrával nad rodnou vsí u lip, na lípách, ba i ve vykotlaných lípách. Jsou to však stromy velice zranitelné, křehké.
Buk. To je překrásný strom. Vypadá ušlechtile svou kůrou, listy, květy i plody. Kráčím-li Beskydy, vždy žasnu, jak odolává chladu, větru, mrazu. Jeho dřevo je – tvrdé a husté. Kmeny jsou silné, válcovité, téměř bez suků. Je houževnatý a budí u mne respekt. Štíhlé pupeny, zajímavé bukvice. Ano, líbí.
V jižních krajích obdivuji cypřiš. Je krásný, štíhlý, silný, dlouhověký, svalnatý. Voní široko daleko, je skvostem mezi stromy. Zdá se osamocený. Je to dar jeho dlouhému věku mezi ostatními stromy a keři. Jeho šištice jsou exotické, stejně jako jeho šupinaté listy. Vzdoruje nepřízni, hlavně pak vedru. V našich krajích má podobné vlastnosti jilm. Ač vypadá zcela odlišně, má mnoho společného. Je osobností mezi stromy. Tvrdé dřevo, houževnatost, dlouhověkost. Jilmy žijí stovky let a jsou památníky zašlých časů. U nás na jižní Moravě jsme jim říkali ,,vaz“.
A tak bych se mohl zamýšlet nad borovicemi, smrky, jedlemi, modříny, kaštany, jasany, javory, habry, ale také jabloněmi, mandlovníky, nad třešní, višní, ořešákem a mnoha dalšími, třeba břízou. K některým lnu více, k jiným méně.
|