..::Zpět::..

Napínavý příběh zatím posledního česko-slovenského horolezce, který stanul na nejvyšší hoře světa Mount Everestu (výstup 17. 5. 2002), a to za nejkratší dosud výstupovou dobu v dějinách obou zemí. Odkrývá zdánlivě obyčejné, přesto navýsost nebezpečné aspekty výstupů stejnojmenné expedice, která si v počtu dvou horolezců troufla v rozpětí několika málo dnů rovnou na dva himalájské velikány. Cabanovo vyprávění je po dlouhé době prvním původním textem, napsaným bez obvyklé problematické pomoci nějakého novináře. Z textu tak vystupuje mnohem větší autenticita a pravdivost o výjimečných sportovních výkonech a o jejich zákulisí, než jak tomu bývá obvyklé v podobně zaměřených publikacích. Váz., 168 + 76 bar. str, ISBN 80-86362-40-X, cena 440 Kč.
Ukázka:
Tábor C 2 je ve výšce 7 200 m. V té už ani nevnímáme, kolik sněhu do rána napadlo. Vidíme však, že další skupiny horolezců vyrážejí ráno do C 3. Taky se dovídáme, že stejně jako včera my vyrazili dnes v noci z C 2 dva Rakušané rovnou na vrchol. Prý jsme vlastně dosud jediný tým, který letos dosáhl na Cho Oyu výšky 7 800m bez přídavného kyslíku. Samozřejmě, že nás to těší. Sportovní hodnotu to má z hlediska rychlosti výstupu, jenom škoda toho vrcholu.
Balíme na sluníčku, ale teplota je pořád hodně nízká. Kdo ví, co prožívají rakouští kolegové ve stěně nebo co si vytrpěli v noci. Batohy máme přeplněné, a to i přesto, že tady zůstává stan a pár věcí. Uklízíme ještě obaly a nepořádek, patřící do smetí, protože naši nástupci by asi těžko po nás ve stanu uklízeli. Loučíme se s táborem C 2, položeném na místě s jedinečným výhledem na paletu štítů, mimo jiné i na Shisha Pangmu vysokou 8 012 m.
Tentokráte vyráží první Miloš, já za ním. Po sto metrech mu přestává poslouchat mačka na pravé noze. Rozepíná se. Miloš mě posílá dál, a tak upaluji dolů. Slaňuji nádherný dlouhý led a na jeho spodku pohlížím nahoru, zda problémy s mačkou přetrvávají nebo zda je už Miloš vyřešil. Chvíli se nic neděje. Pak ale vidím, jak se připíná na lano a jde slaňovat. Beru do ruky kameru a přibližuji si ho. Jo, je to Miloš, takže problém vyřešil a valí dolů. Čekám, až bude šplně u mě. Fotíme potom společně ledovec, který nás tak nadchl svou čistotou a třpytem.
Po slanění čela ledopádu uháním zase naplno dolů. Jedna sněhová vlna, druhá sněhová vlna, třetí... Až se ocitám v C 1. Dívám se nahoru, ale ve směsi lidí Miloše nerozeznávám. Mám toho plné zuby, a tady je tolik věcí. To nebudeme schopni snést, přemýšlím. Ve stanu jsou ještě skeletové boty, vařiče, bomby, karimatky, jídlo. Neváhám. Ve spodní části vidím potulující se nosiče, kteří dělají vynášky jenom do C 1 a hned zase valí dolů. Snažím se je najmout na snesení materiálu dolů a smlouvám cenu. Je mi ale jasné, že ať chci nebo nechci, budu muset zaplatit 10 USD za jednoho. Začínají pracovat. Já zatím balím do svého batohu všechno, co se tam vejde. Nosiči pomalými pohyby rukou rozdělávají stan, ale nějak jim nejde rozvázat, nejdou povolit některé suky. Najednou jeden z nich vytahuje pořádnou kudlu, že všechna táhla odřízne a stan bude složený. Tak to ne! řvu na něj. Takhle si představuješ skládání stanu? Vždyť my jdeme ještě na Everest, domlouvám nosičovi.
Za patnáct minut zase vidím, jak bere do ruky cepín a začíná v jednom rohu vysekávat led, který zalil nejen ledovou kotvu, ale i část tropika. Znovu mu domlouvám, ať seká trochu výše, aby mu cepín nesklouzl a neroztrhl tropiko. A samozřejmě! Neuběhne ani pět minut, a nejen že tropiko roztrhl, ale doslova odsekl rožek i s uchem pro kotvení stanu. Myslel jsem, že ho zabiju, ale moc jsem vyskakovat zase nemohl. Chtěl jsem, aby nám pomohl odnést věci, a kdyby mi s tím praštil, další lidi bych už nesehnal. Mezitím jsem si ještě přezul skeletové boty místo speciálek. A hned cítím v prokrvení nohou velké zlepšení. Už teď si říkám, že na Everestu speciálky nepoužiji.
|