..::Zpět::..

Drobný, leč navýsost originální text, a to nejen srovnáním atmosféry New Yorku šedesátých let a meziválečné Příbrami, ale i svou jedinečnou a neodolatelnou humornou formou, pochází z časopisu Plamen, ročník 1966. Tato fejetonová perla z pera nezapomenutelného herce a malíře, „něžného šašoura“ Josefa Hlinomaze (1914–1978) by neměla chybět v kapse žádného poutníka, který se chce podívat na New York, potažmo na svět, svébytnýma a neunavenýma očima. Dárkovou knížečku doplňují newyorské fotografie Michala Huvara. Vychází coby připomínka uplynutí čtvrtstoletí od nečekané smrti autora. Váz., 48 str, ISBN 80-86362-39-6, cena 150 Kč.
Ukázka:
Některé návraty jsou neobyčejně obyčejný. Když člověk třeba jezdí někam každej tejden na neděli, není to žádná senzace. Když člověk se řekněme po dvaceti letech vrátí na nějaký to místo u moře a v přímořském městě bloumá po ulici kde před pětadvaceti lety bydlel a najde ten barák a vleze do něho, je už to návrat nevšední. Ale když se člověk vrátí po čtyřiceti letech někam, kde nikdy nebyl, je takový návrat neuvěřitelný. A to se mi přihodilo.
Samozřejmě, napřed mi nebylo vůbec jasný, že se tam vracím. Naopak. Jelikož jsem na dolním okraji stratosféry zkonzumoval několik whisek se síłdou abych měl odvahu k přistání a když jsme se potom řítili po trafiku v prostředním proudu a s námi se řítil dobrej miliíłnek auťáků tím samým směrem a naproti miliíłnek směrem opačným taky ve třech proudech, říkal jsem si při nejmenším no né!
A když se pomocí podjezdů, nadjezdů a jiných rovnoběžných s námi i ve všech možných šhlech všelijak odbočujících a zabočujících betonových strád, začaly vozidla řítit od nás, na nás, nad námi a pod námi, mejklo to se mnou.
Ani nevím jestli ta řeka byla Hudson nebo ta druhá co jsme ji podjížděli v jednom z tunelů, pořád ještě ten miliíłnek ve třech řadách a my veprostřed.
Všechno se řítilo jako splašený a do toho na plný pecky blikají spíš větší písmena všech rozměrů a barev v exotických složeninách z americkýho jazyka a když to do prostoru řve svoje tajemný zaklínadla a člověk, cizí brabenec v tom letí někam do neznáma jako na tobogánu blahý paměti, prosím, to se mnou mejklo.
Ale jakmile jsem si to po večeři hasil po pátý Avenui a potom dvaačtyřicátou na Brodway, ať na to koukám jak koukám, je mi něco mezi deseti a patnácti a flákám se co venkovan a nepražák po Národní třídě, po Příkopech a Brodway to je bejvalej Václavák jako vyšitej. A je to osvětlený přesně a na fous jen o tolik víc o kolik já jsem starší a ať dělám co dělám, nemůžu a ani nechci se víc divit než tenkrát. Už proto, že víc divit se není možný. Jenže já jsem se už dávno takhle nedivil. Protože uprostřed téhle Brodwaye, někde tam, co o kousek dál podkuřuje ten pán z dvoumetrový kamelky velblouda, čumím zrovna jako tenkrát, když se mnou pajtloval Václavák od muzea.
A pere se to ve mně. Krucinál, říkám si, dyť je to šplně, ale šplně něco jinýho. Ale co je to platný, je to to samý.
To byl začátek. Šmrncnul jsem se o slušnej kousek zeměkoule doleva podle mapy, protože mi bylo souzeno abych déle než týden proflákal v tomhle nejbláznivějším a nejstřízlivějším městě na světě. Jak se vám líbí, New York je cvokárna. Aneb cokoliv chcete. Nejrozumnější cvokárna. Neboť každý si počíná nejinak než kybernetická buňka. Ale kupodivu, ta buňka si dělá co jí napadne a vostatní buňky do toho nekecají.
|