..::Zpět::..
Cestopisný deník autora, který se vydal poznávat zemi pro nás nejen velmi vzdálenou, ale taky bájnou a tajemnou, zároveň však okouzlující bohatostí přírodních scenérií. Na začátku cesty byla přirozená touha na vlastní oči poznat skutečný život na druhé straně planety, ocitnout se v unikátní panenské a divoké přírodě a vyzkoušet si dobrovolnou práci na ekologických farmách. Aleš Vaněk v knize podává téměř vyčerpávající informace. Jeho práce je rovněž i návodem, jak zemi projet za málo peněz a přitom vidět co nejvíce. Součástí titulu je i barevná fotografická příloha a ilustrace, jejichž autorkou je Mijntje Sofia Rietbroek. Váz., 196 str., ISBN 80-86362-26-4, cena 190 Kč.
Ukázka:
Den vánoční je ve znamení dosažení západního pobřeží a jmenovitě města Westport. Zastavujeme se na půli cesty u místa, kde byl před stoletími vybudován železný most, který je tak i pojmenován (doslova Iron Bridge). Na jeho místě byl předtím brod, kde koňské povozy mohly přecházet mělčí koryto řeky. Je nedělní slunečné odpoledne, v Evropě nejspíše padá sníh a mrzne. Po příjezdu do vylidněného Westportu váháme, jestli se nejdříve zajedeme podívat na pobřeží anebo uděláme nákup v supermarketu. Hlad a prázdná krabice na zásoby má svou prioritu a tak zamíříme do obchodu.
Přístavní město Westport bylo kdysi centrem těžby uhlí, ale v současnosti už je v provozu pouze několik dolů, ze kterých se uhlí převáží vlakem na východní pobřeží a putuje, překvapivě k našemu zjištění, do Japonska. Zlatou horečku druhé poloviny 18.století, která se zde odehrávala, už dávno odvál čas. Po krátkém čase stráveným na prosluněné hlavní ulici města, odjíždíme k nedaleko položenému výběžku ostrova zvaného Cape Foulwind. Zde se nachází tulení kolonie. Mys Foulwind byl pojmenován kapitánem Cookem po jedné z bouří, která roku 1770 v těchto místech zasáhla jeho loď. Dnes je skutečně nádherný slunný den, modrobílé vlny Tasmanova moře narážejí do mohutných skalních štesů. Parkoviště u tulení kolonie je zaplněno turisty, které jako nás lákají nově narozená tulení mláďata. Na asfaltové cestě loudí od lidí kousek chleba několik ptáků weka.
Pomalu se blíží večer vánoční, nenecháváme si ujít tradiční štědrovečerní večeři. Rozhodli jsme se, že zajdeme do nějaké restaurace ve Westportu. Abychom trochu vyhládli, trávíme zbytek odpoledne líným povalováním na bílé Carters Beach. Nacházíme zde velkého psa (nebo on nachází nás?), na jehož rase se nemůžeme shodnout, ale který vypadá, že si nás oblíbil a je rozhodnut s námi zůstat. Bohužel pro něho nemáme v autě místo a snad si to včas uvědomil, protože tak jak nás rychle objevil, tak se zase rychle vypařil. Pravděpodobně dostal hlad jako my a běžel se porozhlédnout po svém páníčkovi. Spěcháme do restaurace, kde nám budou servírovat za venkovní teploty 23o C štědrovečerní večeři. Nacházíme jeden vhodný podnik na hlavní třídě vylidněného města a objednáváme si velký talíř darů moře, abychom konzervativně zachovali tradici rybí večeře.
|