..::Zpět::..
Napínavý příběh rázovitého a mazaného mlynáře a pytláka, který dovede na každého vyzrát a je doslova srostlý s lesy a horami, v nichž žije, je v tvorbě dnes již klasika literatury o přírodě podle čtenářů i kritiky jedním z nejlepších. Tomeček podmanivě líčí přírodní krásy a učí nás je vnímat. Titul byl čtenářsky nedostupný několik desítek let. Vychází až nyní ve druhém vydání. Váz., 112 str., ISBN 80-86362-16-7, cena 160 Kč.
Ukázka:
Pískovatým žlebem krátce práskl výstřel. Vysoko v korunách buků pípal sbor sýkorek, bylo jim tam nahoře v teple letního slunce velice příjemně, a odkudsi zdaleka jim na ozvučeném pahýlu soušky vyklepával telegrafickou odpověď datel, sdílel s nimi radost. Po ráně hlasy náhle umlkly a zavládlo téměř současně mrtvé ticho, takže bylo zřetelně slyšet nezvyklý jek, který po výstřelu následoval. V tom výkřiku – poněkud se to podobalo protestu prasnice, po níž pasák švihl bičem – každý tvor lesa vycítil směs pocitů zachvacujících zvířecí nitro ve chvílích nejhorších, strach, bolest, žal. Mimoto však také zlobu.
Vzápětí se ozval dupot provázený lomozem deptaného kamení. Tento spěch se jinak nehodil k pralesnímu prostředí; takto necválal žádný ze srstnatých živočichů. Hluk se nejprve šířil Pískovatým žlebem. Tmavá soutěska lemovaná bukovými svahy, vlhkými a nevlídnými, jako by chtěla ukrýt příhodu pro sebe, tlumila rušivé zvuky ve svém náručí. Ale po krátkém čase všstil klus do rokle Javorovce, otevřenější, širší, a tady se rozhalasil naplno.
Z Pískovatého prchal člověk. Oděn do bílého obleku z ovčí houně, jaký je obvyklý mezi karpatskými horaly, hnal se bezhlavě podél proudu a drtil okovanými bagančaty oblázky, nastlané četnými přívaly na dno obou šžlabin v celých nánosech. V tom hlubokém klidu to působilo pekelně. Stráně si navzájem pohazovaly ozvěnu rachotu z jedné strany na druhou a zmnožovaly povyk. Chlapík toho nedbal; očividně postižen panikou, civěl jen kupředu a snažil se ze všech sil vzdálit se od Pískovatého co nejvíce.
|