..::Zpět::..
Tři moderní, autorské pohádky o lidských vlastnostech, vztazích mezi lidmi i pohádkových bytostech z kraje lesů a rybníků. Pohádky folkového písničkáře, v nichž autor nezapře svoji romantičnost, touhu po idylickém prostředí a upřímných mezilidských vztazích. I ony - stejně jako veškeré Žalmanovo tvoření - nesou znaky lidového naivního umění. Ilustroval Pavel Čech. Doplněno audiem - dvě pohádky čte Hana Slováčková. epub, ISBN 978-80-87631-35-5, cena 75 Kč.
Ukázka:
Rožmberští voraři
V jednom šdolí se strmými skalami a porostlém hojnými lesy leží překrásný hrad Rožmberk, dřívější sídlo pánů, kteří měli ve svém znaku pětilistou růži. Pod hradem je malá vesnička. Jsou to domky, ve kterých bydlí dobří a pracovití lidé.
V jednom z domků až dole u řeky žila velmi početná rodina. Počítala dohromady třináct lidí. Čtyři statní mládenci, šest dcer a jeden mladý chlapec – děti voraře a jeho malé ženy. Synové se učili od svého táty vorařskému řemeslu, dívky zase pomáhaly matce při domácích pracích. Vařily, praly, uklízely, zašívaly, zkrátka matku ve všem zastaly.
Jediná, nejmladší ratolest, synek Ondřej, dělala rodičům starosti. Nebyl vůbec k ničemu, kam ho postavili, tam stál půl dne, stále měl jenom hlad a všechno mu padalo z rukou.
„Táto,“ povídá máma, „pošli ho někam do světa, snad se někde uchytí. Tady nám není nic platnej, jen se plete po nohama! Počkej, zavolám ho, sedí zase někde na větvi a vybírá špačkům hnízda. Ondríłíłíł!“
„Co je, maminko? Seděl jsem za komínem a pozoroval kouř.“
„Ondro, včera ti bylo čtrnáct let,“ obrátil se na něj otec, „tady jsi na nic. Musíš do světa! Až budeš něco umět, vrať se zpátky domů!“
Všichni se s Ondrou rozloučili, máma mu dala na cestu pár bramborových placek, táta pět krejcarů a Ondřej se tedy vydal na cestu. Nevěděl vůbec kam, na jakou stranu se vydat, ale řekl si, že půjde po proudu Modré řeky, u které bývá hodně mlýnů a vesnic. Třeba potká dobré lidi, kteří ho něčemu naučí.
|