..::Zpět::..
Ve dvoudílné kronice, jež náleží do zlatého fondu české literatury, autor sleduje vývoj moravského venkova ve století, které zbavilo vesnici nevolnictví a pak roboty, a tím jí dalo možnost svobodného podnikání. Soustřeďuje se hlavně na rub získávání svobod: na rozvrat pospolitosti, špadek obcí i rodin. "Všeobecná volnost převrátila se ve všeobecnou bezhlavost," komentuje důsledky roku 1848 pro venkov. Postupný rozvrat demonstruje na čtyřech generacích selské rodiny Hrabců, a to od nejstaršího příslušníka, panského drába a později bezohledného utiskovatele lidu až k národně buditelskému šsilí jeho pravnuka. Zachycuje zároveň i vliv významných dějinných událostí na život a myšlení venkovského lidu hanáckého Slovácka, kde se děj odehrává. Biblický výrok o tom, že hříchy otců se mstí ještě na čtvrtém pokolení, dává autorově kritičnosti vůči jednomu století pak rozměr mnohem širší. Váz., 496 str., ISBN 80-86362-06-X, cena 298 Kč.
Ukázka:
Až k poledni trochu oživla ves, aspoň někdy. Směrem od Klobouk ozvalo se volání z několika hrdel: "Kuřát, vajéc, kůzlat, holíłbjat - prodát!" Lišňáci od Brna čili kuřenčáři to šli. Ti mívali v těch letech hody v Brumovicích, a vůbec v dědinách ležících při jezeře. Pět i šest ženských a několik mužských bývalo tu jako na ležení. Měli veliké výdělky; neboť i zámožní někteří sedláci pytlačívali na jezeře a prodávali kořist kuřenčářům.
Plavat uměl kdekdo, a myslivci s hajnými jezera neuhlídali. Břehy byly porostlé pravým lesem sítí a palachu, v nichž pytláci nalézali skrýše. Mladý lid, když se chystalo k muzice, nachytal vodní drůbeže a draze ji odprodal. Zrovna na vozy mohl odvážet, co se na jezeře napytlačilo. Pytláci uměli se i obratně skrývat pod vodou jako potápky, jiní ovazovali se šáchorem a travou, takže pohybujíce se pomalu ve vodě, ušli slídivému zraku myslivcovu. Za tmy a v noci čekávali na ně Lišňáci v hluboké cestě vedoucí k lesu, která podle nich nazvána "Kuřenčářkou".
|