..::Zpět::..
Eskymo Welzl. Paměti českého polárního lovce a zlatokopaWelzl, Jan
Živé a jedinečné spojení primitivnosti a praktického smyslu pro realitu. Neobyčejná fantazie a exotičnost. Jadrný humor. Zachycení tíživých situací, touhy po svobodě a přičinlivosti lze nalézt ve vzpomínkách cestovatele a polárníka, které jako jediné považoval za opravdu „svou“ knihu. Zatímco Golombkovy s Valentovy špravy hojně vycházely a český čtenář je zná, zpracování Rudolfa Těsnohlídka na základě Welzlových dopisů vyšlo poprvé a naposledy v roce 1928. Titul vychází nově i s původními, dnes již poeticky „archaickými“ fotografiemi a chce tak znovu oživit co nejautentičtější obraz autora prostřednictvím svébytných vyprávěnek jeho dobrodružství na dalekém Severu. V8+ DVD/CD, ISBN 978-80-87195-08-6, cena 350 Kč.
Ukázka:
I. Ze Záhřebu na Kamčatku. Odchod z domova. Sibiřské pustiny. Nový domov v Ledovém moři.
Jmenuji se Jan Welzl. Narodil jsem se 15. srpna 1868 ve městě Záhřebu nad Moravou. Často jsem vzpomínal na své rodiče, kde jsem ztrávil velkou část svého mládí. Toužil jsem již jako hoch do cizích krajů, pokoušel jsem se odvyknouti si těm odvážným myšlenkám, na konec však jsem neodolal, přemohly mne. Ve věku, kdy jiní počínají býti usedlými lidmi, opustil jsem v roce 1895 svůj domov. Co mne k tomu pohnulo a co bylo příčinou mého odchodu, nebudu vykládati, protože po tom nikomu ničeho není, povím jenom tolik, že můj duch byl tak neklidný. Uposlechl jsem jeho hlasu a šel jsem. Myslím, že jsem do dnešní doby nikoho v Záhřebu nezanechal.
Odcestoval jsem do Janova. Tam v italském přístavu uviděl jsem po prvé moře. Tam počal můj život námořníka na cizozemských lodích. Představoval jsem si jej hodně jinak. Nebylo všecko tak, jak si člověk za mlada kreslí a maluje. Jan Welzl byl tedy přihazovačem uhlí na anglické lodi. Byla první a nebyla poslední, kterou poznal. Plula do Baltimore v Severní Americe. Pohodlně jsem necestoval, zkusil jsem víc než dosti a těšil jsem se na oddech na pevné zemi. Nasytil jsem se ho v baltimorském přístavu brzy. Když tam loď vyložila náklad, zamířila ku pobřeží Texasu a zakotvila Galwestonu. Rozhodl jsem se, že s ní popluji ještě dále do světa a bylo mi vhod, že přijala nový náklad zboží pro Vladivostok. O panamském průplavu se tehdy jen mluvilo a psalo a řada let uplynula, než jím projížděly první lodi z Atlantického do Tichého oceánu. Doufal jsem, že uvidím i Jižní Ameriku a že vykonám cestu, kterou podnikli velcí objevovatelé španělští a portugalští, ale loď měla zboží také pro africké přístavy a tak jsem začal svou cestu kolem světa obráceným směrem. Plavba kolem Afriky a mysu Dobré Naděje se zastávkou v Kapském Městě trvala 72 dní. Když jsme ve Vladivostoku třiasedmdesátého dne zakotvili, opustil jsem hned druhého dne loď navždycky. Choval jsem naději, že dostanu ve Vladivostoku jiné zaměstnání, které by se mně lépe hodilo, vyneslo mi více peněz a umožnilo mi provést plány, kterými jsem se už dlouhou dobu obíral. Přemýšlel jsem o nich důkladně, zbohatnouti jsem nechtěl, peněz jsem potřeboval jen ku provedení toho, co jsem si uložil.
|