..::Zpět::..
Rovnou za Nosem ---
První knižní vydání výboru textů jednoho z nejlepších českých hudebních klaunů a zároveň písničkářských „mudrlantů“ (Japný blboun, Země je kulatá, Agent Sí Aj Ej, Uzený na hrášku, Ve dvou se to lépe táhne, Ikarovo ouha, Měj rád!, Člověk aj.) je okořeněné reportáží z loňského turné Pepy Nose, které se uskutečnilo spolu s francouzským hudebníkem Damienem Ribou. Titul je bohatě vybaven fotografickou dokumentací, rozhovorem s hlavním aktérem a v neposlední řadě četnými ilustracemi na téma Pepa Nos. Doplňkem je DVD s dvouhodinovým záznamem výjimečných koncertů s francouzským hostem Damienem Ribou, které se uskutečnily v roce 2007. Ten z kinocafeterie Koruna v Břeclavi je celý, z pražské Balbínovy poetické hospůdky je zachycena třetina a ze závěrečného v Poděbradech bluesová tečka. Bonusy přinášejí dokument z Francie o hostujícím hudebníkovi a jeho vztahu k Pepu Nosovi, galerii fotek z Indie a dvě nahrávky z chrámového prostředí kostela na Vysočině při mši svaté. Brož., 64 str. + DVD, ISBN 978-80-86362-96-0, cena 440 Kč.
Ukázka:
Uzený na hrášku (1990)
Tak jako vítězství má v sobě budoucí porážku,
tak i my všichni neseme v sobě smrt.
Ref:
To ale neznamená, abychom si nedali uzený na hrášku,
to neznamená, abychom nebyli veselí,
to neznamená, abychom měli hlavu v pejru,
to neznamená, abychom byli votrávený.
Tak jako na bolest se někdy myslí na lásku
a do toho občas zasyčí plyn.
Ref
To ale neznamená, abychom si nedali uzený na hrášku,
to neznamená, abychom nebyli veselí,
to neznamená, abychom měli hlavu v pejru,
to neznamená, abychom byli votrávený.
Tak jako šterý přichází po pondělku,
tak už miliardy let přichází po dni noc.
Ref
To ale neznamená, abychom si nedali uzený na hrášku,
to neznamená, abychom nebyli veselí,
to neznamená, abychom měli hlavu v pejru,
to neznamená, abychom byli votrávený.
Myslím, že letní pasáž Pepy NOSE ve Francii se velmi zdařila; šlo zároveň o jeho francouzský návrat coby umělce (od r.1970) a zároveň o premiéru, neboť jeho vystoupení bylo součástí kulturní propagace Města Mougins a jeho populace. (Mougins – vážený předchůdce Cannes; když bylo Cannes zatím jen malou rybářskou osadou, Mougins coby rozvinutý „sit“ řemeslníků, zemědělců a chovatelů se již od XVI. století těšilo královským tržním privilegiím. Dokonce zde již v I.-II. stol. Ĺímané v období císaře Augustina založili posádkovou vojenskou osadu a poštovní stanici. Později zde žili Templáři, až do XIII. stol., zatímco mniši se odsud stáhli na ostrov Svatého Honoráta de Lerins, aby tam založili první cisterciánský velký klášter ovlivňující celou Evropu.)
Takže ano, Josef Pepa NOS byl v Mougins uvítán s poctou, podobně jako další z významných umělců, jmenovitě např. André VILLERS (blízký přítel několika českých umělců, například výtvarníka Koláře) v letech 90. či v 80. letech gastronomický génius Roger VERGÉ a v letech 70. letech Pablo PICASSO, který představoval Mougins; latinsky „Mons Genii – hora géniů“.
V tomto létě 2007 to však nebyl ani malíř, ani kuchař, ani fotograf, kdo v Mougins vystupoval během Velkého Svátku Svatého Bartoloměje (la Grande Fšte de la Saint-Barthélemy), ale český hudebník; zpěvák, skladatel a interpret s „frankofonní“ kulturou; a jistě není náhodou, každopádně je pozoruhodné, že se NOS na své umělecké dráze setkal s francouzskými umělci: Charlesem Aznavourem či Damienem Ribou, kteří si zvolili právě Mougins coby bydliště. Též jeho nejoblíbenější francouzský umělec, Serge Reggiani, nedávno zesnulý, obýval po několik dlouhých let Mougins... Či v neposlední řadě Georges Simenon, slavný autor Maigreta, v jehož filmovém ztvárnění Pepa ščinkoval (Maigret et les 7 petites croix), který v Mougins přechodně pobýval.
Shody okolností, které možná skutečně nejsou pouhými náhodami, jako spíš artikulovanými paragrafy jedné historie, ve které rostou a vzájemně se ovlivňují svérázné osobnosti, které podněcují naše sympatie neřkuli lásku.
Pepa NOS odehrál na Riviéře tři koncerty (dva soukromé a jeden veřejný) a navštívil báječná místa tohoto diskrétního kulturního francouzského milníku (Mougins), navštěvovaného mnohými vyznavači umění, například Michalem HUVAREM – filmařem, producentem, nakladatelem a spisovatelem nové české a evropské generace.
„Azuřanům“ se Pepa NOS líbil, jak jeho folková hudební poloha, tak jeho osvobozené proslovy a kuráž, s kterou sem přijel ukázat svůj talent.
A proti mediálně politickému pranýři nic nenahradí jemnou a čistou píseň, jako je „Oui je flí˘ne“, či proti hlouposti odpadkové televize zhudebněná báseň „Don Quichotte“.
BRAVO a VELKíť DíŤK panu NOSOVI – Váš hlas se nás dotkl jako polibek na tvář, Vaše kytara nás odnesla blízko k Vaší magické Kutné Hoře, kterou máme chuť navštívit, vedle Prahy a Moravy.
Vraťte se, jak to půjde, očekáváme Vás s netrpělivostí přátel – čerstvých, pravda, leč skutečných, které čas, doufáme, zase brzy spojí.
Damien RIBA
|