..::Zpět::..
Malíř, který je bytostně spjat s jihem Moravy, jako by ve třech rozsáhlejších príłzách bilancoval, nikoli však s tvorbou, výtvarným uměním, ale se svými osudovými láskami. Přiznává se ve třech příbězích k nejedné slabosti, což činí vzpomínání na klíčové lásky jeho života navýsost lidským. Váz., 228 str., ISBN 978-80-86362-91-5, cena 225 Kč.
Ukázka:
RUFA
Kdo by uvěřil, ba ani on sám, Toník, chlapec z malé vesničky, odkud se většina lidiček dostala nejdále za humna, snad do blízkého městečka, že právě on prožije okouzlení láskou k dívce z druhého konce světa. Jako dítě sbíral známky, a proto věděl, kde leží Kurilské ostrovy, místo chladu a žhavých sopek zároveň.
Vzhlížel k tmavovlásce s šžasem, neboť mu připomínala domorodou dívku z kraje lovců tuleňů, a žasl, že i ona cítí spřízněnost a souznění duše.
Již tehdy v exotické krajině subtropů věděl, že na toto setkání nikdy nemůže zapomenout.
Tak jako ovoce trháme, až uzraje, až je voňavé a chutné, tak se i on odvážil napsat tento příběh, neboť v tomto čase je ovoce již snědeno.
Malá vesnička, ve které se chalupy tiskly k sobě, měla méně domků, než je dřívek v ptačím hnízdě.
Lidé si je stavěli z hliněných cihel, a tak se opíraly jedna chaloupka o druhou. Zato uvnitř bylo teplo, i když hliněné podlahy vytvářely vlhké ovzduší. V domcích se topilo dřevem a uhlím. V čase zim stoupal z komínů kouř a působil velmi idylicky.
Jenže toho roku bylo mrazivo, byl leden a krajinu pokryla sněhová přikrývka. Silný mráz dával o sobě vědět. Sužoval domácí zvířata, z chlévů se valila bílá pára, ozývaly se podivné zvuky, neboť mráz trhal bečky a škopky s dešťovou vodou.
Z horního konce, zabalená do kostkovaného vlňáku s třásněmi, vlňáku černé a šedé barvy ,kolébavým krokem spěchala porodní bába. V papučích z filce to neklouzalo. Mladý muž, který přišel poprosit o pomoc, byl už dávno vpředu. Byl to rtuťovitý člověk, kterého dobře znala. Aby ne, znal ho každý. Byl zkrátka jiný než ostatní. Jako by do této obce ani nepatřil. Ostatně, jeho předkové pocházeli ze sousední vesnice. A jeho žena také byla odjinud. Ale na to teď porodní bába nemyslela. Věděla, že se má Fanuši, jak ji v obci nazývali, narodit první dítě. Věděla, že je důležité, aby přidala do kroku. Ne že by se obávala, že se něco zmešká, ale proto, že chtěla budoucí maminku uklidnit.
Po asi dvou stech metrech stanula v uličce, která se stáčela do mírného kopce. Domky po straně jedné, plot ze šedých prken na straně druhé. Za plotem obrovské stromy – akáty. Luskami chrastily a bylo jich až černo. Mnoho plodů – velká zima, pomyslila si stařena. Bylo tomu tak.
Minula vrata a stanula u dveří – u žebráčky. Dveře byly masivní, starodávné s reliéfy a železnou tepanou klikou. Cítila lůj, kterým ještě nedávno někdo dřevo dveří natřel.
Dveře byly přivřené, vešla do síně. Jakmile cvakla klika a bába za sebou zavřela, otevřely se takřka současně dveře na levé straně. Ucítila těžký a teplý vzduch. V přítmí petrolejové lampy zahlédla Františku. Sedla si k ní na postel, vlastně manželskou dvoupostel s vysokými čely, která byla místním lakýrníkem fládrována do žlutohnědé barvy. Nad postelí byl velký oválný obraz anděla strážného...
V tomto čase kozoroha se narodil nedlouho po půlnoci chlapec. Prvorozený. To je dobře, pomyslila si maminka. Chtěla chlapce. Tak to přece má být.
Nebylo třeba hledat jméno. Snad každý v rodině dává jméno po otci.
Křik novorozeněte „přivolal“ otce dítěte a po chvíli vešla i babička. Babička, která obývala s nimi chaloupku o dvou místnostech, komoře a chlívku.
Babička sedávala v kuchyni na stoličce a starala se o oheň v železném sporáku, který měl železnou troubu. Ta byla stále otevřená, to aby teplo sálalo do místnosti. Naproti zdi byla zarámovaná fotografie jejího muže, rakouského oficíra. Sedávala u kamen a vzpomínala na svůj život. Křik dítěte ji probral. Byla zvědavá, bude-li to chlapec. Stařenka byla vysoká jako její syn, otec dítěte, které se právě narodilo.
Zatvářila se neurčitě a odešla si zdřímnout. Neodstrojovala se dnes, neboť věděla, že ji tu zde co nevidět bude potřeba.
Tatínek byl porodní bábě k ruce... Františka usnula. Otec Antonín osaměl. Bylo kolem třetí hodiny a cítil se unavený. Přiložil do kamen a svalil se na postel. Byly tři. Tři unavené bytosti. Každý snil o něčem jiném. Mladá maminka upadla do uspokojivého omámení, snad i radosti, že má za sebou tu nejistotu z porodu. Nejistotu, která tíží každou maminku. Bude vše tak, jak má být? A bylo. Porodní bába se vytratila a slíbila, že hned ráno zase přijde.
Uprostřed dvou těl ležel „ježíšek“ a nad ním velký anděl, nad třemi lidskými bytostmi držel ruce s dlaněmi obrácenými k nim dolů.
Otec Antonín, ač unavený, pátral v mysli, co bude dál. Co je čeká, jak rodinu uživí, jak zvládnou události, které se na svět valí. Mít dostatek dřeva a uhlí, snad i krmivo pro králíky, kozu, slepice..., to se dalo zařídit, ale třicátá léta dvacátého století neslibovala nic dobrého. „Válka, válka,“ ozývalo se ze všech stran. Co se to chystá v Rakousku a Německu? Co se to událo v Rusku. Otec Antonín toho hodně věděl. Čím víc toho věděl, tím více to na něj doléhalo. Byl to balvan strachu. Bál se nejen o svou rodinu, bál se o celý svět!
|