CARPE DIEM
NOVINKY

KATALOG
knihy
cd
cd-rom

AUTOŘI

EDICE
Edice klubové poezie

JAK NAKOUPIT

O NÁS

UKÁZKY DVD
CARPE DIEM
..::Zpět::..

Egan Desmond

Egan, DesmondFoto: Rossano B. Maniscalchi

* 1936, Athlone, hrabství­ Westmeath (Irsko)

Básní­k; studoval klasickou řečtinu a latinu. První­ sbí­rku vydal v šestatřiceti letech, dodnes jich publikoval ví­ce než šestnáct. Pí­še i eseje a překládá. Jako první­ neamerický básní­k zí­skal cenu National Poetry Foundation of America (1983). Jeho poezie byla přeložena do desí­tky jazyků - český výbor z pera překladatelky Ivany Bozděchové Smiluj se nad básní­kem (1997) byl vůbec první­m slovanským překladem.
Ovšem první­ knihou v českém překladu, její­ž součástí­ je i nosič, na kterém Egan recituje, je DESpectrum // DESpektrum (2002). Egan o sobě ří­ká: "Jsem spisovatel a v podstatě reaguji instinktivně - poté však o tom dokážu teoretizovat. Mám pocit, že psaní­ musí­ náležet své době, musí­ jí­ být naplněno (abych použil starou frázi). Podí­váte-li se na dí­lo dobrého umělce, můžete ří­ct něco o době, v ní­ž psal, maloval nebo komponoval. Platí­ zásada: neustálá změna a zmatek naší­ doby nevyhnutelně najde vyjádření­ v tvorbě takového autora, který je k ní­ citlivý, je sám sebou.a nakonec zahodí­m skoro všechno
aniž bych se pokusil bránit či omlouvat
až konečně vstanu protáhnu se zklamání­m

že jsem nepřišel na báseň kterou jsem chtěl verše ba ani těch pár
co by tě na okamžik věčnosti mohly zachytit podržet"


Desmond Egan je první­m irským básní­kem, která se oprostil od nutnosti zní­t irsky. Není­ patriotický, ale mí­stní­ ve smyslu hledání­ univerza. Jeho poezie je irská, ale zároveň má potřebu větší­ho prostoru, hledá oblaka, moře, svět. Je to poezie, která buÄŹ okouzlí­, nebo vyburcuje, rozhodně však nezůstane opomenuta… Kromě toho je často experimentátorská, přejí­má mnohé od T. S. Eliota a E. Pounda - uží­vání­ epigrafů, dodatků, poznámek, cizojazyčných citací­. A. Martin, profesor angličtiny na univerzitě v Dublinu, o něm řekl: "Egan je hlas, jemuž bude nasloucháno s rostoucí­m zájmem a úctou…" Tak tomu už je i v České republice, kam roku 1997 a 2002 básní­k zaví­tal a četl své básně ve Viole...::Zpět::..


linka
© 2023 Yim